Matura ustna 2024 – pytania dotyczące „Legendy o świętym Aleksym”: Czło­wiek śre­dnio­wiecz­ny wobec życia i śmier­ci. Omów zagad­nie­nie na pod­sta­wie zna­nych Ci frag­men­tów Legen­dy o świę­tym Alek­sym . Przykładowy konspekt maturalny. TEMAT: Literackie zabiegi z czasem. Interpretując różne przykłady z prozy polskiej i obcej, wyjaśnij mechanizm eksperymentów i określ ich funkcję artystyczną. TEZA: Literackie zabiegi z czasem w epice kreują przebieg i intensywność zdarzeń, wpływając na problematykę utworu oraz odbiór dzieła. 1. Opracowanie pytań na maturę ustną 2023 – „Lalka”. zł 24,99 z VAT. Opra­co­wa­nie 15 pytań doty­czą­cych „Lal­ki” z puli pytań jaw­nych na matu­rze ust­nej 2023. E‑book liczy 36 stron i zawie­ra szcze­gó­ło­we kon­spek­ty odpo­wie­dzi na wszyst­kie zagad­nie­nia. Po zaku­pie dosta­niesz link do pobra Matura z języka polskiego 2023 po gimnazjum, poziom podstawowy. Arkusz CKE. Matura z języka polskiego za nami. Z doniesień w mediach społecznościowych wynika, że maturzystów zdających formułę 2015 zaskoczył „Pan Tadeusz”. Utwór pojawił się bowiem na maturze w ubiegłym roku. Zdający w nowej formule odłożyli pióra o Matura 2023. Terminy egzaminów. Matura ustna z jęz. polskiego. Nowa lista pytań jawnych. CKE postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom tegorocznych abiturienci i zmniejszyła liczbę pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego. Najpierw z 280 do 227, a ostatnio do 110. Jawne pytania na egzamin ustny z języka polskiego podane przez CKE. Jak będzie wyglądała matura ustna 2023? Wiemy, jak będzie wyglądała matura 2023. Zmiany zaszły nie tylko w pisemnej NMOlBU6. Katalog Iwona Fengler, 2010-04-29BukJęzyk polski, KonspektyKonspekt lekcji z języka polskiego: Jak mówić, aby nas słuchano? nauczyciel prowadzący zajęcia: Iwona Fengler klasa V data prowadzenia zajęć: 4 marca 2010r. SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ TEMAT: Jak mówić, aby nas słuchano? Cel ogólny: mówienie na zadany temat z artykulacją, dykcją, akcentem, intonacją; pisanie z troską o kompozycję, poprawność stylistyczną, gramatyczną i ortograficzną Cele szczegółowe: Uczeń: - wie, czym jest artykulacja, dykcja, akcent, intonacja - wie, kiedy wypowiedź zainteresuje słuchacza - potrafi zastosować elementy retoryki - słucha ze zrozumieniem i wskaże informacje w słuchanym tekście - zredaguje zaproszenie, list środki dydaktyczne: tekst wiersza Mowa polska, nagranie tekstu Pan Słówko, przykłady zdań trudnych do wymówienia, tekst rymowanki metody pracy: praca z tekstem, rozmowa kierowana, „burza mózgów” formy pracy: praca indywidualna czas pracy: 45 minut PRZEBIEG LEKCJI 1. Czynności organizacyjne. 2. Odczytanie wiersza Mowa polska i praca z tekstem – jako wprowadzenie do tematu. /załącznik 1/ 3. Wyjaśnienie pojęć: artykulacja, gracja – praca ze słownikiem. 4. Gimnastyka języka /załącznik 2/ a. ćwiczenie artykulacji b. ćwiczenie intonacji 5. Wysłuchanie nagrania Pan Słówko. 6. Zapisanie tematu lekcji: Jak mówić, aby nas słuchano? 7. Praca z tekstem metodą „burzy mózgów” i zapis do zeszytów. 8. Praca indywidualna uczniów: redagowanie zaproszenia, listu. 9. Odczytanie prac i ustny komentarz. 10. Ćwiczenia ortograficzne 11. Podanie zadania domowego (do wyboru): 1) Przygotuj tekst przemówienia na powitanie Pani Wiosny, 2) Uczniowski slogan czy staranny język polski – co warto używać? Swoje zdanie przedstaw w formie „drzewka decyzyjnego” (zdania dla uczniów zdolnych) PRZEBIEG LEKCJI 1. Czynności organizacyjne. 4 minuty 2. Odczytanie wiersza Mowa polska i praca z tekstem – jako wprowadzenie do tematu. - do czego przekonuje podmiot liryczny? (aby ćwiczyć się w wymowie) - o jakich dwóch pojęciach związanych z wymową mówi podmiot liryczny? (artykulacji i gracji) 4 minut 3. Wyjaśnienie pojęć: artykulacja, gracja – praca ze słownikiem. - co to jest artykulacja? (*uczniowie zbierają skojarzenia, *pracują z odpowiednim słownikiem) 4 minut 4. Gimnastyka języka c. ćwiczenie artykulacji (teksty trudne do wymówienia) 6 minut d. ćwiczenie intonacji (losowanie wierszyka do wymowy modulowanej) 5. Wysłuchanie nagrania Pan Słówko. 2 minuty 6. Zapisanie tematu lekcji: Jak mówić, aby nas słuchano? 7. Praca z tekstem metodą „burzy mózgów” i zapis do zeszytów. 8 minut CO POWINIEN ZROBIĆ PAN SŁÓWKO, ABY ZDOBYĆ I MIEJSCE W KONKURSIE? (modulować głos, akcentować wyrazy, zmieniać tempo, mówić wyraźniej, ćwiczyć) 8. Praca indywidualna uczniów: redagowanie zaproszenia – napisz zaproszenie na spotkanie ze znanym poetą, listu – napisz list, którego adresatem będzie pan Słówko. (podejść do uczniów słabszych i pomóc) 10 minut 9. Odczytanie prac i ustny komentarz. 4 minuty 10. Ćwiczenia ortograficzne. 11. Podanie zadania domowego (do wyboru): 1) Przygotuj tekst przemówienia na powitanie Pani Wiosny, 2) Uczniowski slogan czy staranny język polski – co warto używać? Swoje zdanie przedstaw w formie „drzewka decyzyjnego” (zdania dla uczniów zdolnych) Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. Trwa MATURA 2013. Choć sporo stresujących egzaminów jest już za maturzystami, wielu abiturientów wciąż w panice czeka na maturę ustną z języka polskiego. Jak podkreślają jednak nauczyciele, nawet dla tych absolwentów, którzy nie przepadają za egzaminami ustnymi, prezentacja maturalna nie musi oznaczać nerwów i krępującej ciszy na egzaminie. Wystarczy dobrze się przygotować i nastawić TUTAJ ZNAJDZIESZ MATURA 2014 Z CKE/ TESTY, ARKUSZ CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, ROZWIĄZANIA - JĘZYK POLSKI, MATEMATYKA, HISTORIA, BIOLOGIA, JĘZYKI OBCE I INNE PRZEDMIOTYWAŻNE! TUTAJ ZNAJDZIESZ MATURA 2014 Z CKE/ TESTY, ARKUSZ CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, ROZWIĄZANIA - JĘZYK POLSKI, MATEMATYKA, HISTORIA, BIOLOGIA, JĘZYKI OBCE I INNE PRZEDMIOTY- Metod nauki przed prezentacją może być tyle, ilu jest abiturientów. Jeśli dany sposób nie odpowiada konkretnej osobie, powinna spróbować innej - mówi nauczyciel języka polskiego, Elżbieta Kęsicka z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego "Lingwista" w Gdańsku. - Są abiturienci, dla których bardzo przydatne będą ćwiczenia opowiadania swojej prezentacji maturalnej przed lustrem. Dobrym sposobem jest też zaprezentowanie swojego tematu na forum rodziny. Jeśli absolwent opowie o nim najpierw przed mamą i babcia, przed komisją nie będzie już tak się stresował - podpowiadają również, że warto ze stoperem mierzyć czas, jaki upływa podczas przemowy abiturienta. Dzięki temu łatwiej będzie rozplanować go na maturze ustnej. - Trzeba pamiętać, że niezwykle ważne jest przedstawienie końcowych wniosków swojej pracy. Dlatego należy tak sobie zaplanować prezentację, aby wystarczyło czasu na podsumowanie - podkreśla polonista z "Lingwisty".Do innych metod nauki prezentacji należy też nagrywanie się. Dzięki temu łatwiej dostrzec swoje ewentualne błędy czy stwierdzić, co należałoby jeszcze polonistów przypomina również, że nauka całej prezentacji "słowo w słowo" na pamięć, może być zgubna. Warto zerkać w konspekt, bo jeśli przez stres zapomni się fragmentu, łatwo pozwoli on płynnie przejść do kolejnego Nie wolno też streszczać lektur! - przypomina Elżbieta uspokajają również, że nawet jeśli w trakcie prezentacji zapomni się, o czym miało się mówić, głucha cisza nie powinna przerażać. Wystarczy zrobić wtedy kilka głębokich oddechów i spróbować swoimi słowami opowiedzieć o tym, co przygotowywało się przecież tak najważniejsze zdaniem polonistów jest to, by do egzaminu podejść z pozytywnym nastawieniem. W końcu w komisji egzaminacyjnej siedzą nauczyciele, którym również zależy, aby abiturientowi poszło jak najlepiej. Liczy się też dobre wrażenie, dlatego uprzejme "dzień dobry" i uśmiech na powitanie na pewno nie zaszkodzi!ARKUSZE egzaminów i ODPOWIEDZI znajdziecie na naszej stronie w zakładceMATURA 2013. Ta strona, jak wszystkie, używa plików cookies dla optymalizacji witryny i serwisów. Funkcjonalne Funkcjonalne Zawsze aktywne Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej. Preferencje Preferencje Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik. Statystyka Statystyka Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika. Marketing Marketing Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych. Zadania na maturze ustnej dzielą się na trzy typy: zadania do tekstów językowych, zadania do tekstów literackich oraz zadania do tekstów ikonicznych. W poprzednich wpisach omówiliśmy i wskazaliśmy przykłady dla dwóch pierwszych typów. Dziś prezentujemy kolejne przykładowe zadania, które mogą pojawić się na maturze ustnej – zadania do tekstu ikonicznego. Co to jest tekst ikoniczny? Tekst ikoniczny to w dużym uproszczeniu dzieło plastyczne: dzieło sztuki klasycznej np. obraz, dzieło sztuki współczesnej np. instalacja, rzeźba, rysunek satyryczny, plakat, graffiti, mural Jak przygotować się do matury ustnej z tekstu ikonicznego? Zadania maturalne oparte o tekst ikoniczny są o tyle trudne, że wymagają od zdającego interpretacji wskazanego dzieła i odniesienia się do innego tekstu kultury. Najczęściej zadanie to polega na zinterpretowaniu obrazu w sposób ukierunkowany w poleceniu oraz odwołaniu się do literatury, w której wykorzystany jest podobny motyw, poruszany jest podobny temat. Przygotowując się do odpowiedzi ustnej do zadania z tekstem ikonicznym, warto ułożyć sobie wypowiedź zgodnie z poniższym konspektem: 1. Wstęp Rozpoznanie wstępne – artysta, epoka, technika. 2. Opis dzieła plastycznego Tematyka – co przedstawia, plan główny, szczegóły, tło, kolorystyka, symbolika. 3. Główny problem Sprecyzowanie przekazu tekstu ikonicznego. 4. Rozwinięcie Omówienie problemu, interpretacja w odniesieniu do tematu zadania. 5. Przykłady z literatury 6. Wniosek (podsumowanie) Matura ustna z j. polskiego - przykładowe zadania z tekstem ikonicznym POBIERZ ZESTAW Więcej przykładowych zadań na maturę ustną znajdziesz po zalogowaniu w strefie nauki oraz w naszych publikacjach Język polski. Matura i Język polski. Matura 2021. Testy i arkusze do kupienia w sklepie internetowym Matura ustna z języka polskiego to egzamin, który trwa około 30 minut. Uczniowie losują zadanie oparte na jednym z trzech tekstów kultury, są to: – teksty literackie (najczęściej fragment lektury lub wiersz) – teksty językowe (najczęściej artykuł pisany przez językoznawcę) – teksty ikonograficzne (najczęściej obraz lub plakat). W przypadku wylosowania tekstu ikonograficznego uczeń proszony jest o omówienie podanego tekstu (np. obraz, plakat, okładka książki) pod kątem polecenia i nawiązanie do utworów literackich (minimum dwóch). Przykładowe tematy tekstów ikonograficznych: – Nietrwałość istnienia jako temat tekstów kultury. Omów zagadnienie, odwołując się do załączonego plakatu oraz do wybranych utworów literackich. – Czy teksty kultury mogą zachęcać człowieka do czynienia dobra? Omów zagadnienie, odwołując się do przedstawionego obrazu od do wybranych utworów literackich. – Czy sztuka jest w stanie oswoić człowieka ze śmiercią? Rozważ problem, odwołując się do ilustracji do Trenów Jana Kochanowskiego oraz do wybranych utworów literackich. – Czy praca może być interesującym motywem tekstu kultury? Rozważ problem na podstawie obrazu Jean-Francois Milleta Zbierające kłosy i wybranych utworów literackich. – Czemu służą przedstawienia przyrody w tekstach kultury? Omów zagadnienie, odwołując się do obrazu Bociany Józefa Chełmońskiego oraz do wybranych utworów literackich. Małgorzata Woźna Małgorzata Woźna – magister filologii polskiej oraz kultury i praktyki tekstu, korepetytorka, korektorka i copywriterka, autorka bloga Prosty Polski, na którym od 2016 roku publikuje artykuły dotyczące języka polskiego. Pomaga uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych uporać się z trudnymi zagadnieniami literackimi i językowymi. Daje wskazówki Polakom na temat poprawności problematycznych form.

konspekt matura ustna z polskiego